Μπράιτον – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Μπράιτον

Η Μπράιτον μετά το εκτός έδρας 0-0 κόντρα στη Γουλβς και μετά τη νίκη της με ανατροπή επί της Άρσεναλ με 2-1, ταξίδεψε με ανεβασμένη ψυχολογία και στην έδρα της Λέστερ, παίρνοντας τελικά και εκεί το 0-0. Μάλιστα, ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και έχασε τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί με πέναλτι που εκτέλεσε ο Μοπέι. Στην επανάληψη ο αντίπαλος ανέβηκε, αλλά ο βαθμός ήταν πέρα για πέρα δίκαιος για την ομάδα του Γκράχαμ Πότερ. Έχει μόλις μία ήττα στις 7 τελευταίες αγωνιστικές (1-5-1), φτάνοντας τους 33 βαθμούς στον βαθμολογικό πίνακα. Για την ώρα μόνο ασφαλής δεν είναι, καθώς απέχει 6 βαθμούς από τις επικίνδυνες θέσεις και κάθε πόντος από εδώ και στο εξής είναι ένα παραπάνω βήμα στη σωτηρία της. Εντός έδρας είναι πολύ δυνατή με μόλις 4 ήττες σε 15 ματς και αυτό θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί και σήμερα για να πάρει άλλο ένα αποτέλεσμα. Την επόμενη αγωνιστική θα παίξει εκτός έδρας κόντρα στη Νόριτς.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ έδινε αγώνα κυπέλλου το Σάββατο εκτός έδρας κόντρα στη Νόριτς και έκανε τη ζωή της δύσκολη κερδίζοντας στο φινάλε της παράτασης με 1-2. Ο Σόλσκιερ ανακάτεψε την τράπουλα και αυτό δεν του βγήκε, με την εμφάνιση της ομάδας να είναι μέτρια και αν δέχεται απειλές και γκολ η εστία του Ρομέρο. Τελικά το νικητήριο τέρμα σημείωσε ο Μαγκουάιρ στο 118′, δίνοντας το εισιτήριο για τα ημιτελικά στην ομάδα του. Επόμενος αντίπαλος θα είναι η Τσέλσι στο Γουέμπλεϊ, ωστόσο μέχρι τότε πρέπει να δώσει προτεραιότητα στην εξασφάλιση της πέμπτη θέσης και να πλησιάσει ακόμα περισσότερο την τετράδα. Νωρίτερα στο πρωτάθλημα κέρδισε με 3-0 τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ συνεχίζοντας το αήττητο σερί της, μειώνοντας στο -6 την απόσταση από την τρίτη Λέστερ. Η Γουλβς την προσπέρασε, οπότε η νίκη σήμερα είναι σημαντική, με τον Νορβηγό τεχνικό να κάνει τις απαραίτητες αλλαγές για το τρίποντο. Ακολουθεί το εντός έδρας παιχνίδι με την Μπόρνμουθ.

Προϊστορία στο Μπράιτον – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

• Στον πρώτο γύρο η Μάντσεστερ κέρδισε με 3-1.
  • Στο περσινό αντίστοιχο παιχνίδι η Μπράιτον κέρδισε με 3-2.
  • Η Μπράιτον μετρά 3 σερί εντός έδρας νίκες στο πρωτάθλημα κόντρα στη Μάντσεστερ, με τις 2 να είναι τα τελευταία 2 χρόνια και την τρίτη τη σεζόν 1982-1983.
  • Το τελευταίο διπλό της Μάντσεστερ στο πρωτάθλημα ήταν τη σεζόν 1981-1982 με 0-1.
  • Στις 10 τελευταίες τους αναμετρήσεις η Μπράιτον μετράει 2 νίκες, η Μάντσεστερ 7 νίκες, ενώ ένα παιχνίδι έληξε ισόπαλο.

Χρήσιμα Στατιστικά

• Η Μπράιτον έρχεται από σερί 1-5-1 στο πρωτάθλημα.
  • Ο εντός έδρας απολογισμός της Μπράιτον στο πρωτάθλημα είναι 5-6-4.
  • Η Μπράιτον προέρχεται από 5/6 Under 2,5 έχοντας εμφανίσει και 3/4 φορές το 0-1 Γκολ προσφάτως.
  • Η Μάντσεστερ έρχεται από σερί 4-3-0 σε πρωτάθλημα και κύπελλο.
  • Ο εκτός έδρας απολογισμός της Μάντσεστερ στο πρωτάθλημα είναι 4-5-6.